Hovězí maso

Hovězí maso je maso tura domácího. Hovězí maso se používá v různých kuchyňských úpravách. V celku (jako např. hovězí pečeně, nakrájené na plátky (např. steak nebo biftek), na drobné kousky (např. guláš) nebo mleté (karbanátek). Hovězí maso je cenným zdrojem základních minerálních látek, mimo jiné jodu, manganu, zinku, selenu, chromu, fluoru a křemíku.

Aktuální ceník naleznete zde.
 

Hovězí maso dále dělíme na


 

Hovězí maso - Špička krku a krk

Špička krku je ta část jatečně opracovaného trupu skotu, která u zvířete přímo přiléhá k hlavě. Jejím podkladem jsou poloviny prvních dvou obratlů. Jedná se o maso IV.jakostní třídy. Prorostlá svalovina, silnější svalová vlákna - vhodné pro dušení a vaření

Hovězí maso - Vysoké žebro

Vysoké žebro je část přední čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu, jedná se o střední část žeber. Z hlediska kuchyňské úpravy masa patří mezi přední maso s kostmi, vhodné pro dušení a vaření.

Hovězí maso - Vysoké žebro

Vysoké žebro je část přední čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu, jedná se o střední část žeber. Z hlediska kuchyňské úpravy masa patří mezi přední maso s kostmi, vhodné pro dušení a vaření.

Hovězí maso - Podplečí

Podplečí je část jatečně opracovaného trupu, jedná se o součást přední čtvrtě. Jde o středně hodnotné části, maso je středně kvalitní, vhodné k dušení a vaření.

Hovězí maso - Vysoký roštěnec

Vysoký roštěnec je část přední čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu. Tvoří kostní podklad poloviny 6. až 8. hrudního obratle s obratlovými konci žeber. Navazuje na podplečí a dále přechází v nízký roštěnec. Maso je tvořeno hlavně nejdelším hrudním svalem (m. longissimus thoracis), dále svalem trapézovým, mezižeberními svaly a krátkými svaly páteře.

Hovězí maso - Nízký roštenec

Nízký roštenec je část zadní čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu. Jedná se o velmi kvalitní, šťavnaté zadní maso, vhodné k přípravě steaků, minutek i na anglický způsob pečení. Nízký roštěnec bez kostí se nazývá roštěná.

Hovězí maso - Svíčková

Svíčková je část zadní čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu. Jedná se o vysoce kvalitní, šťavnaté zadní maso, maso je proto libové a křehké.

Hovězí maso - Pupeční žebro

Pupeční žebro je část přední čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu, jedná se o zadní část žeber. Kostní podklad hovězího boku s kostmi tvoří hrudní částo posledního, tedy 9. až 13. žebra, s příslušnými žeberními chrupavkami, svalovinu pak hlavně široký sval zádový (m. latissimus dorsi), šikmý vnější i vnitřní břišní sval (m. obliquus externus abdominis, m. obliquus internus abdominis), přímý sval břišní (m. rectus abdominis), hluboký prsní sval (m. pectoralis profundus) a mezižeberní svaly. U skotu o živé hmostnosti 500 kg činí hmotnost boku s kostmi v jatečné půlce průměrně 4,9 kg.

Hovězí maso - Bok bez kostí

Bok bez kostí též hovězí pupek, je část zadní čtvrtě jatečně opracované půlky jatečného skotu, tvořený hlavně svalovinou břišní stěny bez kostního podkladu. Hlavní podíl masa tvoří šikmé břišní svaly, dále příčný (m. transverus abdominis) a přímý sval břišní (m. rectus abdominis). U skotu o živé hmostnosti 500 kg činí hmotnost boku bez kostí v jatečné půlce průměrně 4,9 kg.

Hovězí maso - Plec

Plec je významná část přední čtvrtě jatečně opracované půlky jatečných zvířat. Jejím podkladem je kostra hrudní končetiny bez zápěstních, záprstních a prstních kostí. Svalovina, která tvoří maso II. jakosti, je tvořena lopatkovými svaly, svaly paže a předloktí.

Hovězí maso - Kýta

Kýta je část hovězího nebo telecího jatečného kusu; zahrnuje zadní končetinu až po kloub hleznový (zánártí). Je kvalitním masem s vysokým podílem svaloviny. Hovězí kýta se dělí na vrchní a spodní šál, květovou špičku, předkýtí a zadní kližku. Využívá se ve výrobě (vysoce vazné zadní maso) i pro výsek. 

Hovězí maso - Předkýtí

Předkýtí je částí hovězí kýty. Jedná se o kvalitní libové maso. Používá se pro výrobu (vazné hovězí zadní maso) i pro výsek (příprava minutek, na pečení). 

Hovězí maso - Špička kýty

Špička kýty je hodnotná část masa, získává se z vnitřního svalstva kýty. Křehká, chutná, s velmi všestranným použitím, hodí se k rychlé i pomalejší úpravě, nakrájená na plátky nebo v kuse. 

Hovězí maso - Kližka

Kližka je část hovězího nebo telecího jatečného kusu. Rozděluje se šlachovitou kližnatou část kýty (zadní kližka) a plece (přední kližka). Má vysoký obsah kolagenu, jehož rozvařením vzniká želatina. Používá se pro výrobu (přední maso) i výsek (pro přípravu gulášů). 

Otevírací doba prodejny
Mimoň Potoční 2 Mimoň 47124

 
Pondělí 7.00 - 14.00
Úterý 7.00 - 16.30
Středa 7.00 - 16.30
Čtvrtek 7.00 - 16.30
Pátek 7.00 - 16.30
Sobota 7.30 - 11.30
Denně, kromě soboty čerstvé pečivo.
+420 487 882 970

Otevírací doba prodejny
Česká Lípa Okružní 2721 Česká Lípa 47001

Pondělí 7.30 - 14.30
Úterý 7.30 - 16.30
Středa 7.30 - 16.30
Čtvrtek 7.30 - 16.30
Pátek 7.30 - 16.30
   
Denně čerstvé pečivo.
+420 608 804 131
 

Otevírací doba prodejny
Liběchov Nám.V Levého 339 Liběchov 27721

Pondělí 7.00 - 15.00
Úterý 7.00 - 17.00
Středa 7.00 - 17.00
Čtvrtek 7.00 - 17.00
Pátek 7.00 - 17.00
Sobota 7.00 - 11.00
   
Denně čerstvé pečivo.
+420 775 734 672


Aktuality:

 
 
Účastníme se projektu z programu 2.5 Dotačního fondu LK - v rámci tohoto projektu byl zakoupen prodejní stánek, byly aktualizovány a vylepšeny webové stránky a byl proveden laboratorní rozbor tlačenky. 

Nově otevřená prodejna Masa a uzenin v Liběchově. 
  
Copyright ©2024 Váša jatka spol.s.r.o. | All rights reserved
WEBDESIGN - jsem na  WEB